Strop pre paušálne výdavky sa zvýši na 20-tisíc eur

22.Sep.2016

Živnostníci: Strop pre paušálne výdavky sa zvýši na 20-tisíc eur

SITA

Paušálne výdavky živnostníkov sa majú výrazne zvýšiť. Počíta s tým aktualizované znenie novely zákona o dani z príjmov, ktoré v stredu schválil vládny kabinet. Podľa neho narastú zo súčasných 40 percent na 60 percent a maximálna suma paušálnych výdavkov sa zvyšuje z aktuálnych 5 040 eur na 20-tisíc eur.

V prvej verzii návrhu novely pritom návrh na úpravu paušálnych výdavkov vôbec nefiguroval, čo bolo terčom kritiky. Úpravu paušálnych výdavkov živnostníkov si totiž nová koalícia napísala aj do programového vyhlásenia vlády.

Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach pristúpilo aj k zmenám v pripravovanom zdaňovaní dividend. Kým pôvodný návrh počítal, že dividendy fyzickým osobám zdaní sadzbou 15 percent, v novom znení novely sa už hovorí iba o 7-percentnej sadzbe. Zároveň pribudlo oslobodenie od dane z dividend pre členov pozemkových spoločenstiev, ktorí z nich budú mať ročné príjmy do 500 eur. Ak budú ich príjmy vyššie ako 500 eur, zdanená bude iba suma nad túto čiastku.

Zároveň platí, že daň z dividend budú platiť aj firmy za príjmy plynúce od daňovníka z nezmluvného štátu sadzbou 35 percent. Zrušilo sa aj zamýšľané spätné zdaňovanie dividend nevyplatených za roky 2004 až 2016. Nové pravidlá tak budú platiť iba na dividendy za nasledujúce obdobie.

V platnosti zostávajú ďalšie pôvodne navrhované zmeny, akou je aj zníženie sadzby korporátnej dane od budúceho roka z 22 percent na 21 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *